Home

Číslo 6

 

Může počítačová technologie urychlit a prohloubit intuici, tvořivost, telepatii,
nebo duchovní růst?

Vítejte v kyberprostoru

Slovo kyberprostor se poprvé objevilo v roce 1984 v románu Williama Gibsona Neuromancer. Tam označovalo imaginární informační prostor celosvětové sítě informací, na kterou se lidí dokáží napojit konektorem přímo do hlavy. Dnes to sice stále ještě přímo takto nejde, ale internet už i u nás vymazal hranice, prostor a čas. Rolling Stones natočili písničku pro reklamní kampaň Windows 95, Bill Gates byl přijat u papeže a už i u nás jsou všechny hlavní denníky a časopisy "na síti".

Když jsem si přede dvěma lety pořizoval modem, lákala mne především možnost "sáhnout" si do kterékoliv knihovny na světě a vytáhnout si kteroukoliv knihu. I když tohle přání se mi nesplnilo, objevil jsem další netušené možnosti. Potvrdil jsem si svá optimistická očekávání, co se týče aplikace tak lidských emocí a vlastností, jako jsou intuice, potěšení, hra, objevování.

Především mne zajímalo, jestli globální síť nějak napomáhá rozvoji globálního vědomí. Skromněji řečeno, jestli v kyberprostoru najdu články a stránky slavných průzkumníků výzkumu vědomí, informace o meditaci, neurotechnologiích atd. Jestli někdo někde pracuje na pozitivní virtuální realitě (aby Nebe peklo ráj Lucie Svobodové nebylo jedinou vlaštovkou).

Může být kyberprostor branou k transcendenci? Známý americký spisovatel Mishlove odpověděl takto: "Obraťme to. Uvažovat o tom, že by se duše nedokázala projevit i v kyberprostoru znamená předpokládat, že je nějak omezená, nedokonalá. Vše je vzájemně propojeno, to tedy znamená, že duše je všude a kdekoliv."

Peter a Trudy Johnson-Lenzovi založili v Portlandu, Oregon, podnik jménem Awakening Technology. Když se nedávno účastnili konference on-line, byli překvapeni tím, co nazvali telepatickou zkušeností. Dnes hovoří o tom, že stejně tak, jako budou lidé stále častěji provozovat nejrůznější duchovní cvičení na individuální úrovni, budou to dělat i na úrovni kolektivní. Založili on-line konferenci nazvanou Community of Inquiry a kromě jiného zkoumají, jak by člověk mohl duchovně využít vznikající sítě a naší vzájemné propojenosti. "Kyberprostor je prostor vytvořený počítači a tím je také omezený," říká Trudy. "Lidé sami přímo do tohoto kyberprostoru nevstupují. Ale při troše disciplíny a praxe mohou vstoupit do hyperprostoru, imaginárního království, kde je vše Jedno. Domnívám se, že právě tohle rozlišení je pro naši budoucnost tím nejdůležitějším předpokladem, jinak spadneme do pasti virtuálního materialismu tím, že uvěříme, že jen počítačový kyberprostor je prostorem reálným."

Ram Dass sám na síti není, i když tam má svou stránku, ale hovoří o kyberprostoru a výhodách elektronických sítí nadšeně. "Znám ženu, které je přes 70 let a která si neměla s kým popovídat o svých růžích. Dnes je v zahradnické internetové komunitě legendární osobou - každý si s ní chce vyměnit zkušenosti. Ona ale přesto samozřejmě miluje svou zahrádku víc, než připojení na internetu."

Známá spisovatelka a psycholožka Jean Houstonová říká: "Žijeme dobu, ve které se lidská psychika manifestuje nejrůznějšími formami: je to doba chaotické fragmentace, ale také simultaneity a mnohavrstvých asociací." Houstonová běžně surfuje a také například hraje on-line hru Dungeons and Dragons s partou mládenců, kteří si myslí, že Jean je patnáctiletý kluk s obhroublým slovníkem. Podle Houstonové dnes lidská psychika prožívá největší rozvoj za posledních patnáct tisíc let. Například možnost prožívat různé identity může rezonovat a propojovat lidi s mýty a vytvářet tak možnost vzniku jakéhosi pole globální mysli. "Během několika let bude vše, co kdy člověk dělal nebo myslel, k okamžité dispozici. Kyberprostor samozřejmě nenahradí přímý kontakt a já sama dávám přednost bohatým možnostem přímé komunikace. Ale elektronická komunikace prodlužuje tělo, mysl a ducha do nových oblastí. Jsem těmi možnostmi fascinována, internet je možná náznakem cesty k novému druhu mozku s novým druhem těla, novým jazykem a myšlenkovými strukturami."

 Práce s počítačem, elektronická pošta i surfování na vlnách kyberprostoru pomalu mění i styl jazyka a myšlení uživatelů. Nemám na mysli jen používání "počítačštiny". Všimli jste si, jaký je rozdíl mezi dopisem a e-mailem? Vždy, když e-mailuje moje žena, znervózňuje mne to: ona se totiž napojí na síť, ale pak píše dopis (se všemi osloveními, odbočkami, domlouvá si schůzky velmi nekonkrétně atd.), ne zprávu. Nepochopila totiž a tak ztrácí tu největší výhodu elektronické pošty - rychlost. Dopis přitom klidně může napsat a připojit ke zprávě e-mailu. Připomíná mi to případ z 80. let a jedné moravské vesnice, kdy si jeden bodrý občan, aby zhodnotil své úspory, koupil nové embéčko, ale protože ho vlastně nepotřeboval, tak v něm jezdil dvacet metrů dvorkem v noci na záchod.

Když v jakémkoliv vyhledávacím programu vyťukáte heslo "consciousness", vědomí, budete zaplaveni adresami stran a institucí. Většinou narazíte na soukromé adresy "cyber psychic" čarodějnic a šamanů, nabízejících moderní verzi hádání z ruky nebo věštění z karet, ale jakmile se naučíte číst "mezi řádky", začnete využívat možností volného surfování. Kdykoliv něco potřebuji vyhledat, nehledám to přímo, ale začnu kdekoliv na některé z hlavních adres. Teprve když si otevírám různé další stránky, soustřeďuji se na adresy, které nabízejí také favourite bookmarks, tedy seznamy oblíbených adres autorů navštívených stran. A v těchto seznamech pak vždy naleznu, co jsem vlastně přímo ani nehledal. Proč objevovat již objevené?

Joan Halifaxová, zakladatelka buddhistického centra v Santa Fe v Novém Mexiku nadšeně hovoří o možnosti přímého propojení hledajících myslí - člověk se může okamžitě spojit s politickým radikálem v Mexiku, tibetským učencem v Indii a ošetřovatelkou v hospici v Kanadě. Internet je podle ní jakýsi nebiologický, sebeorganizující organismus, který neustále roste a nikdo neví, kde jsou jeho hranice.

Timothy Leary  patří k legendám a proslavil se m.j. výrokem, že "počítač je pro 90. léta totéž, co bylo LSD pro 60. léta." Člověk se podle něho kolektivně učí obývat nový duchovní stav kvantově elektronického vesmíru informací. "Nikdy předtím neměl člověk takové možnosti.  Možná, že hlavním smyslem člověka v příštím tisíciletí bude naučit se vyjádřit, komunikovat a sdílet zázraky mozku pomocí elektronických zařízení. Kybérie už je tady. Jsme obojživelníky budoucnosti. Dejme se do práce."

"Skutečnost" virtuální reality už přivádí řadu lidí v údiv. Bude tedy brzy možné vytvořit virtuální vizualizace, které povedou k osvícení? Například třírozměrnou mandalu, do které člověk vejde a než dorazí do středu, všechna cvičení a zpětnovazebné programy v jeho mozku navodí optimální duchovně mystický stav. Ken Wilber si dokáže představit "virtuální místnosti plné miniaturních EEG a přístrojů na stimulaci mozku a deprivaci smyslů, se softwarem naprogramovaným tak, aby člověk mohl dosáhnout krátké průniky, ale i delší pobyty v neduálním prostoru vědomí." Wilber ale varuje, že tyto možnosti budou mít na společnost takový vliv, jaký měla psychedelika v 60. letech. Tedy, že dovolí "nahlédnout a pak člověka zase vrátí do denního normálu." Člověk se bude muset svým duchovním růstem zabývat systematicky a delší dobu a naučit se změněné stavy vědomí trvale obývat. Rychlokvaška je rychlokvaška, i když kdo jednou zjistí, že svět není to, co býval, už je jen na něm, co s tím objevem udělá.

"Fakt, že Síť je technologií s globálním dosahem, ještě nezaručuje, že ti, kdo ji používají, jsou i svým vědomím globální," říká Wilber. "Ve skutečnosti  jsou mnozí uživatelé sítě stejně egocentričtí, konvenční, jako ti ostatní. Síť je sama o sobě neutrální médium, tvrdí. Je to jen technologie. Důležitá je ale úroveň a stav vědomí, které do Sítě vkládáme my. Síť může být vyjádřením lidskosti a globální komunity, ale jen pokud bude přednostně zaručen psychologický růst." Jinak získáme prostor zabydlený digitálními dravci, "izolovanými egocentrickými agresory, kteří tráví svůj čas tím, že ničí všechno, co najdou."

Kyberprostorový filosof Howard Rheingold, autor knihy Virtuální komunita, nabízí tuto obhajobu simulované kultury: "Děláme to, co dělají lidé, když se sejdou, jen to děláme slovy na obrazovce monitoru a těla necháváme za sebou." Kromě toho, že chybí tón hlasu, gesto řečníka, vše zůstává.

Charles Tart věří, že skutečného rozšíření se virtuální realitě dostane, až nebude potřeba hardware a přívod elektřiny. Pak bude snadné zjistit, že už stejně žijeme ve své virtuální realitě. "To, co prožíváme a vnímáme jako sebe sama, ať už fyzicky nebo mentálně, nebo to, co vnímáme jako reálnější vnější svět, není to, co tam skutečně teď a tady je," říká Tart. "Místo toho náš mozek automaticky vytváří polocenzurované konstrukce. Domníváme se, že vnímáme realitu, ale to, co vnímáme, je stejně tak virtuální, včetně časté možnosti, že nevidíme to, co je důležité, často vnímáme zkresleně a iluze si pleteme se skutečností."

Kyberprostor nás mnohé tedy může naučit, že to, co bereme za dané a skutečné je podobné jako počítačová simulace reality. Tuto základní pravdu předávaly všechny velké mystické tradice a my ji možná známe z příkladu Platónova příkladu jeskyně, jejíž obyvatelé považovali odlesky obrazů na stěně za skutečnost.

Na síti si můžete přečíst ty nejskrytější esoterické pravdy a nauky, ale stejně tak pamflety fašistů. Nezapomeneme se včas vrátit z virtuálního světa do světa těl - do světa, kde je komunita vytvářena skutečnými lidmi? Marshall McLuhan, autor proslulého výroku "médium je poselství", tvrdí, že každý nástroj zakrývá ideologickou předpojatost, skrytou preferenci hodnotit jednu věc výše než jinou, tvarovat svět jako jednu věc místo souhrn mnoha věcí, dát přednost jednomu smyslu před druhým, nebo jedné dovednosti před jinou.

Ani počítače, protože jsou prodlouženým myšlením lidí, nejsou jiné. Ať už je to dobře nebo ne, tyhle stroje, které nás přivádějí do kybeprostoru, pilně mění naše zájmy, charakter našich symbolů, naše sociální vztahy. Navíc nám poskytují ojedinělou příležitost znovu se zamyslet nad tím, co to je lidská identita, znovu prozkoumat, co je reálné a co virtuální a jaké možnosti nám to nabízí, jak nás to může obohatit - a co je nejdůležitější, jak lépe cvičit toleranci a soucit.

 

Doporučené adresy:

www.maps.com (multidisciplinary association for psychedelic studies)

leary.com (Timothy Leary Home page)

www.hyperreal.com/cps (council on spiritual practises)

www.well.com/user/hlr (computerový guru Howard Rheingold)

www.lh.com/intuition (on-line verze časopisu Intuition)

www.geocities.com/RodeoDrive/1415/indexd.html (hinduismus, jóga)

www.artfolio.com/pete/index.html (domovská stránka Petera Russella, autora knihy Global Brain)

www.wholarts.com(psychic/newage.html (seznam mnoha míst New Age)

www.continent.com/andrea/newage.htm (adresy obchodů atd.)

www.sun-angel.com/noosphere (dlouhý seznam linků, publikací,produktů, služeb)

csp.org/csp (např. kniha W. Jamese Náboženské mystické zkušenosti)

www.intac.com/~dimitri/dh/mckenna.html (rozhovory, články gurua psychedelického šamanismu)

www.eff.org (electronic frontier foundation)

www2.hawkesbury.uws.edu.au/BuddhaNet (buddhismus)

www.dharmanet.org (buddhismus)

www.hubcom.com/tantric (tantra)

www-personal.umich.edu/~miyas/ChodFront.html (vynikající stránka tibetského buddhismu)

sunsite.unc.edu/zen (zenbuddhismus)

www.diamondway-buddhism.org

www.pantheon.org/mystica  (encyklopedie mystiky)

www.xs4all.nl~wichm/newage3.html   (gnosticismus, alchymie, theosofie)

kaballah-web.org (kabala)

 

Využijte služeb různých vyhledávačů a zkuste si najít časopisy, jako jsou

  • omni
  • gaiamind
  • utne
  • new age journal
  • noetic science
  • alchemy
  • transpersonal psychology
  • altered states
  • inContext
  • Magical Blend
  • Shambhala Sun journal
  • Tricycle buddhist review
  • Thangka gallery
  • Extropy
  • Resurgence

Pokud neznáte anglicky, pak zkuste Arxon, nebo stránku Honzy Havelky

http://www.geocities.com/HotSprings/Villa/4539

(Článek Keitha Thompsona z časopisu Intuition přeložil a doplnil V. M.)


Home
Ochrana a tvorba divoké přírody | Vítejte v kyberprostoru | Česká lékařka v Číně | Co je to moc? | Design života | Duchovní cesta pro vědce | Čínská medicína | Vědomí a věda | Vize | JAK HRÁT NA DIDŽERIDU | Krize kalendáře | Aromaterapie a poselství věků | Kev Carmody | Kraniosakrální terapie | Rozhovor s ing. Věrou Vačkářovou | Didžeridu a Aboridžinci | Didžeridu - brána ke kultuře | Z encyklopedického hesla: Didžeridu | Jazyk feng-šuej | Co je to feng-šuej? | Ztratili jsme kontakt s přírodou a jejími rytmy | Max Folmer