Home

Číslo 6

 

Roger Green
Co je to feng-šuej?

Feng šuej je součástí záhadné, magické kultury Číny (šen min wen hua). Záhady, které nás obklopují, pocházejí s prostého zjištění, že lidé jsou, ať už v dobrém, nebo ve zlém, ovlivněni prostředím, ve kterém žijí, a také orientací svého domu nebo pracovního místa. Staří Číňané si vždy byli vědomi vztahu mezi člověkem a krajinou. Věděli, že příroda se neustále mění a člověk na tyto změny nemůže nereagovat. Zjistili, že některý typ krajiny je výhodnější a jaksi šťastnější než jiný. Každý kopec, každá budova, každá stěna, každé okno, každý roh nebo směr větru má na člověka nějaký vliv. Pro Číňany byla schopnost kontrolovat tvořivé a destruktivní síly přírody, např. ztišující vítr nebo tekoucí voda, přímo existenční otázkou.

Zjistili, že když postaví dům v půli kopce na sever od řeky, směrovaný k jihu a otevřený optimálnímu slunečnímu svitu, budou chránění před silnými větry, vyhnout se povodním, ale budou přitom mít dost vody na pěstování rýže. V takovém prostředí je snadnější přežít: rýže, zelenina a ovocné stromy dobře porostou, protože budou mít dost slunečního světla, dobytek bude mít dost šťavnaté trávy,  a dům bude relativně chráněn i v zimě. Prostředí poskytne možnost relativně pohodlného a harmonického života a může napomoci i k dosažení bohatství.

Zjistili také, že když se prostředí změní, změní se i jejich životy.

Pokud takové optimální prostředí nebylo k dispozici, začali hledat a nacházet možnosti, jak situaci vylepšit a vzniklo feng šuej.

Feng šuej se zabývá studiem energií nebe a země ve vtahu k člověku. Pomáhá vybrat takový způsob života a takové místo k postavení domu, které zaručí harmonický život.

Feng šuej je součástí Mystické kultury Číny, která se zabývá vším, co je tajemné, mystické, zázračné a skryté lidským očím. Jejím účelem je přivést dohromady dva světy - svět země a svět nebe, tedy svět fyzických, a svět neviditelný, vibrační. Feng-šuej je hranou mezi těmito dvěma světy.

Zahrnuje široký rozsah námětů: čínskou mytologii, náboženské sekty a tajné společnosti, staré čínské léčebné umění, tajné a zakázané knihy, předpovídání budoucnosti, šamanství, čarodějnictví, zázraky, jin, jang a pět prvků, čínská bojová umění, čínská dechová cvičení, čtení z obličeje, věštění pomocí osmi trigramů, věštění z rukou, věštění podle data narození atd.

Podle legendy kdysi žili tři císařové, kteří se převážnou měrou zasloužili o nastolení řádu vesmíru. Prvním byl císař Fu Si, který prý objevill přípravu pokrmů pomocí ohně, a jako první zformuloval učení o jinu a jangu a prezentoval je jako přerušenou či nepřerušenou linii a systém 64 hexagramů Knihy proměn. Druhý císař, Šen Nung, naučil lidi základům zemědělství a aplikoval učení jinu a jangu na výživu a pěstování rostlin v rámci střídání cyklů, jakémus starobylému makrobiotickému systému. Poznal účinek léčivých rostlin a sestavil první velký herbář. Třetí císař, Chuang Ti, známý Žlutý císař, posunul učení svých předchůdců ještě dále a aplikoval učení o jinu a jangu a sezónních vlivech na lidské tělo a jeho zdraví - na systém meridiánů a tok energie čchi v těle, a vytvořil akupunkturu, šiacu a makrobiotickou medicínu. Zůstala po něm kniha o vnitřních orgánech, Nej Ťing.

V průběhu tisíciletí lidé, tak jak se stále více zajímali o svět hmoty, postupně ztratili svou citlivost na svět vibrací. My se dnes snažíme obnovit schopnost přímo vidět nezměrný svět vibrací. Nejlepším způsobem, jak studovat feng šuej, je snažit se porozumět přirozenosti světa hmoty a světa vibrací jako důsledku interakcí mezi nimi. Pochopit, jak se věci vyvinuly, porozumět pravidelným vzorům a cyklům. Tradiční vědění přežije jen tehdy, když se nám ho podaří využít v našich moderních podmínkách.

Feng-šuej je nauka jak žít v harmonii mezi nebem a zemí. Původní, tradiční název pro feng-šuej byl složen ze dvou znaků Kan - nebe (kosmopolitní uvědomění se, označení neviditelné energie) a Ju - země. Ju znamená taky hmotu, zeměpis, přeneseně tedy mapování energie Draka (síly země). Linie Draka se v představě starých Číňanů podobala lidské páteři. Reprezentovala energii čchi, která dává život, spirálově se točící směrem z nebe do země a naopak. Tam, kde se tyto energie spojí, vzniká život. Feng-šuej tak hledá místo, kde je voda (energie je vyvážená) a kde je harmonie mezi horou a řekou (hora představuje něco hmotného a ochraňujícího, řeka představuje nepřetržitě proudící životní energii a sílu).

Při stavbě domu nebo zařizování bytu se i v dnešní době vyplatí mít na zřeteli základní principy feng-šuej. Z pozice pohybu slunce je vždy samozřejmě nejvýhodnější umístit kuchyni, obývací pokoje s velkými okny a balkóny směrem na jihovýchod, na jangovou stranu. Na jinovou stranu, ideálně směrem k hoře, severozápad, je pak dobré umístit garáže, spíž, ložnice. Znalci feng-šuej překvapí spoustou velmi praktických a v konečném sledu velmi logických rad. Například je lepší vařit na plynu, než na elektřině, protože plyn reprezentuje otevřený, přirozenější oheň. Energie ohně tak může přecházet do našich těl. Mikrovlnné trouby jsou velmi škodlivé (na Západě už je nikdo nekupuje). Je dobré umístiti do koupelny velké zrcadlo. Světlo svítící nahoru zvedá energii. Vyplatí se dát do okna Swarovského krystal - náhodné záblesky duhového světla vyšlou energii i daleko do hloubky jinak třeba temného bytu. Je dobré vyhnout se kaktusům - vytvářejí těžkou energii, právě tak jako počítače a umělé věci. Nezdobte si byt suchými květinami. Pokud máte byt přeplněn, stejně jako poličky na knihy, nic dalšího se do vašeho života už nevejde: pokud chcete změnu, musíte uklidit a zbavit se starých věcí. Manželé by měli mít z postelí stejný výhled. Pozor na námět obrázků na stěnách: ovlivňují váš život víc, než si uvědomujete. Jedna žena měla neustálé hádky s partnerem - konzultant feng-šuej, když zjistil, že má v pokoji obrázek dvou rvoucích se tygrů, jí doporučil obrázek vyměnit. Dnes jí na stěně visí obrázek mazlících se štěňat a žena má velmi uspokojivý vztah. Máte-li na stěně ozdobné, fragmentované zrcadlo, možná je i váš život "na kousky". Voda má silný vztah k penězům. Pokud chcete mít dostatek peněz, je nutno mít dobrý proud vody - kvalitní instalaci. Splachovat by člověk měl se zavřeným prkénkem, jinak "splachuje" i svou energii.

Podle starých Číňanů šlo v životě člověka vždy o pět základních problémů:

1) Jsme určeni datem a místem svého narození, horoskopem. Osud není něco konečného, vždy se v rámci daných předurčeností dá s mnoha aspekty našeho horoskopu pracovat.

2) Štěstí. Pohybuje se, jako všechno ostatní, v cyklech. Nikdo ve staré Číně nečekal, že bude mít štěstí, ať už co se týče zdraví, osudu, obchodu, napořád. V jistém smyslu pak šlo o zvládnutí umění být ve správnou chvíli na správném místě.

3) Cílem lidského života je nalézt harmonii tam, kde žijeme. Pomocí feng-šuej se můžeme chránit před negativními energiemi (ša), a zvýhodňovat místa, kde je přebytek pozitivní energie (šeng). Neexistuje ideální místo, a tak jde o nalezení nebo vědomé upravení vzájemného poměru...

Kromě práce se světovými stranami, s tradičním čínským kompasem lo-pan, knihou I-ťing a jejími trigramy, z dnešního hlediska jakýmsi počítačovým jazykem vesmíru, a magickým čtvercem pa-kua, Číňané vždy pracují i s tzv. osudovým číslem (ming kwa), které vyjadřuje energii, získanou tím, kdy a kde se narodíme. Podle starých Číňanů už během těhotenství energie, přecházející z vesmíru, vytvářela naše těla.

Lichá čísla jsou podle Číňanů jangová, sudá jsou jinová. Je prý dobré vyhnout se číslům dvě a pět. Čísla jedna, tři, čtyři, devět představují skupinu východního života, prakticky vzato, je-li naše magické číslo jedním z těchto čísel a máme-li dveře svého domu umístěné v jednom z těchto směrů, zřejmých z magického čtverce, pak máme zaručen příliv štěstí.

Čísla dvě, pět, šest, sedm, osm představují skupinu západního života.

jihovýchod jih jihozápad

4 9 2

východ  západ

3 5 7

severovýchod sever severozápad

8 1 6

 

Jak vypočítáme své osudové číslo? Podle Číňanů rok začíná 4. února, takže muži poslední dvě číslice roku narození vydělí devíti (pokud jsou narozeni před 4. únorem, odečtou 1). Zbytek, pokud není roven devíti, odečtou od desítky. Např. narodil-li se muž v srpnu 1943, vydělí 43:9=36, zbytek do 43 je 7, 10-7=3. Osudové číslo tohoto muže bude 3.

Ženy ke dvěma posledním číslicím roku svého narození přičtou 5 (pokud jsou narozeny po 4.2. nebo 4, pokud jsou narozeny před 4.2.) a výsledek vydělí devíti. Zbytek je hledané číslo kwa. Příklad: pokud se žena narodila v září 1963, přičteme 63+5=68, vydělíme devíti (9x7=63) a toto číslo odečteme od 68. Zůstatek je pět. Osudové číslo kwa této ženy je pět.

V rámci magického čtverce a pomocí pohybu tzv. letící hvězdy (devítiletého cyklu, prostě sledujte číselnou posloucpnost), která představuje kvalitu energie čchi (která se mění po dvaceti letech) tak můžeme každý rok po čtvrtém únoru určit, jaké štěstí nebo jaká nebezpečí na nás v bytě, domě, kanceláři, krajině nebo i roce čekají.

Číslo 1 - šťastná hvězda, vchod do magického čtverce, symbol dlouhověkosti a prosperity, kov živé vody (kovové mince pod rohožku zajišťují prosperitu)

Číslo 2 - země, je to číslo negativní (ša), protože tato energie je turbulentní (diagonální směry jsou méně stabilní), žlutá, čtverec, vytváří kov. Ochranou je kov - zvonkohra, bílé předměty.

Číslo 3 - dřevo, u vstupu ho nepodporujeme, umisťujeme tam červené předměty (oheň).

Číslo 4 - dřevo, trigram větru, obecně šťastný rok, zrak a oči, pozitivní rok pro vzdělání, kariéru. Protože voda živí dřevo, staví se u dveří akvárium.

Číslo 5 - nešťastná hvězda. Pokud jsou zde dveře, musí se chránit, např. kovovou soškou.

Číslo 6 - šťastná hvězda, kov, prosperita. Dobré je podpořit zemi (keramické, žluté, hnědé a čtvercové nádoby bez vody).

Číslo 7 - kov, jezero, ženský symbol, alternativní medicína. Dnes se nacházíme ve dvacetiletém cyklu, kterému vládne číslo 7 a který skončí v roce 2003. Pokud jsou v tomto čísle dveře, je třeba je chránit před krádežemi atd.

Číslo 8 - hora, čchi, stabilita, akumulace, peníze. Dobrý rok, dobré investice. Letos na jihozápadě, je dobré umístit zde pracovnu nebo kancelář.

Číslo 9 - oheň, srdce, hvězda lásky, štěstí, oslav, dobrý rok pro svatby. Pokud jsou zde dveře, je dobré zavěsit do nich krystal.

Pa kua (nahoře je vždy jih)

HOJNOST ÚSPĚCH VZTAHY

BOHATSTVÍ SLÁVA SVATBA

PROSPERITA CÍL VZTAHY

 

RODINA ZDRAVÍ TVOŘIVOST

PŘEDCI TAI ČI POTOMCI

MINULOST STŘED BUDOUCNOST

 

ZNALOSTI KARIÉRA PŘÁTELÉ

MOUDROST POVOLÁNÍ KLIENTI

MEDITACE CESTA CESTOVÁNÍ

 

Být ve správném čase na správném místě, ve správném směru... prakticky efektivní a rituálně správný. Umění být vyladěný s přírodou.

(Stephen Feuchwang, Anthropological Analysis of Chinese Geomancy, 1974)

Feng (vítr) a šuej (voda) tvoří dohromady feng-šuej, které vyjadřuje moc a sílu měnícího se přírodního prostředí. Tato moc je vyjádřena a pochází z nepřetržitého toku energií povrchu, tvarovaného větrem a vodou, ale také pod povrchem země. Bydlet v příznivém prostředí podle feng-šuej znamená mít šťastný, klidný a dlouhý život.

(Stephen Skinner, The Living Manual of Feng Shui)

Jsou-li hroby předků v pořádku, i další generace budou užívat prosperity a zdraví. Feng-šuej, vítr a voda, dva vnější pozorovatelné znaky jangu a jinu, umění přizpůsobit  obydlí, aby živí i mrtví byli v harmonii s kosmickým dechem.

(Evelyn Lip, Feng-šuej, 1979)

Feng šuej je v jistém smyslu jako rozetové okno, spojující člověka s jeho okolím, prastaré učení s moderním životem. Interpretuje jazyk, artikulovaný přírodními formami a jevy, lidmi zbudovanými stavbami a symboly, a přírodními cykly, včetně měsíčních fází a postavení hvězd. Feng-šuej je klíčem k pochopení neslyšného dialogu mezi člověkem a přírodou, šeptaného kosmickým dechem či duchem - čchi. Čchi je termín označující životní sílu nebo energii, která čeří vodu, tvoří hory, vdechuje život do rostlin, stromů, zvířat a lidí, a vede člověka na jeho životní cestě.

(Sarah Rossbach, Feng-shui: Ancient Chinese wisdom on arranging a harmonious living environment)

Každé místo má své topografické vlastnosti, které ovlivňují místní vliv různých přírodních forem energie čchi. Tvar kopců a směr řeky jsou výchozími body ke studiu vlivu větrů, směru staveb mostů a cest a dalších faktorů. Síla a podstata neviditelných proudů se hodinu od hodiny mění díky postavení nebeských těles, jejichž aspekty jsou vzhledem k lokálním podmínkám neustále hodnoceny. Po zvážení toho, co nelze změnit, pak feng-šuej dokáže změnit nevýhodnou situaci.

(Josepf Needham,Science and Civilisation in China, 1956)

Určitá místa v krajině mají podle geomantických teorií živoucí dech (šeng čchi) a geomantovo umění spočívá v tom, jak takové místo najít a přizpůsobit mu individuální kvality. I pohřbívání je lapání dechu života (čeng šeng čchi). Dokáže-li geomant rozpoznat živoucí dech, v tom tkví podstata geomancie. Jeho knihy mohou tedy být jakkoli přeplněny číslicemi a složitými metodami, rozhodující jsou jen tahle tři slova, čeng šeng čchi.

Chao Fang, Tsang shu wen ta, TSCC 17.680.21a)


Home
Ochrana a tvorba divoké přírody | Vítejte v kyberprostoru | Česká lékařka v Číně | Co je to moc? | Design života | Duchovní cesta pro vědce | Čínská medicína | Vědomí a věda | Vize | JAK HRÁT NA DIDŽERIDU | Krize kalendáře | Aromaterapie a poselství věků | Kev Carmody | Kraniosakrální terapie | Rozhovor s ing. Věrou Vačkářovou | Didžeridu a Aboridžinci | Didžeridu - brána ke kultuře | Z encyklopedického hesla: Didžeridu | Jazyk feng-šuej | Co je to feng-šuej? | Ztratili jsme kontakt s přírodou a jejími rytmy | Max Folmer